fot. Pexels.com

Często słyszymy kolejne przepisy na szczęście, zdrowie i długie życie – niekiedy są bardzo skomplikowane, czasochłonne czy nawet nieosiągalne. Czy da się jednak ograniczyć to wszystko, wyciągając jedynie najważniejsze aspekty? Poznaj najważniejsze zasady zdrowego trybu życia i dowiedz się, jak przygotować przepis na poprawę samopoczucia według prostych wytycznych.

Tak, to możliwe! Oto jak zacząć zdrowy styl życia

Choć w wielu sytuacjach możemy czuć się przytłoczeni rzeczywistością, która nie pozwala nam na utrzymanie odpowiedniego trybu życia, warto zastanowić się nad skutecznymi metodami pokonania tego problemu. Istnieją trzy proste zasady zdrowego trybu życia, które mogą skutkować bardzo widocznym, pożądanym progresem w wielu dziedzinach. Jeśli skupimy się na tych kwestiach, będziemy w stanie osiągnąć naprawdę wiele.

Najważniejsza zasada zdrowego trybu życia: zadbaj o dobry sen

Sen to proces, który pozwala nam na zachowanie odpowiedniego stanu psychicznego, zregenerowanie się i przygotowanie na wyzwania kolejnego dnia. Bardzo ważne jest więc utrzymanie jego jakości na odpowiednim poziomie.

Przede wszystkim musimy skupić się na tym, by spać odpowiednio długo. W zależności od naszych preferencji, wieku i innych indywidualnych kwestii optymalna, zdrowa długość snu to od 6 do 8 godzin. Sen to absolutna podstawa zdrowego trybu życia. Jeżeli uda nam się wypełnić ten podpunkt, możemy spodziewać się znaczącej poprawy na innych płaszczyznach. Gdy będziemy wyspani i gotowi do działania, jest większa szansa, że pójdziemy na trening i będziemy mieć motywację do utrzymania restrykcyjnej diety. Sen poprawia także nasz refleks i sprawia, że regeneracja mięśni przebiega szybciej.

To nie są jednak jedyne aspekty, na które sen wpływa w naszym życiu – jest ich jeszcze więcej. Można tu wymienić chociażby pamięć. Sen pozwala nam na utrwalenie ważnych informacji czy redukcję ryzyka wystąpienia chorób psychicznych. Dobry sen jest więc kluczem do wszystkich innych aktywności – warto mieć to na uwadze.

Druga zasada zdrowego trybu życia: poruszaj się

To kolejna najprostsza sprawa – o tym, że musimy się ruszać, wpaja się nam od najmłodszych lat. Ruch pozwala nie tylko na zachowanie odpowiedniej sylwetki, ale także uwydatnianie efektów diety i zachowanie odpowiedniego stanu mentalnego. Jest to bardzo ważny element w przypadku chęci podreperowania kondycji psychicznej – szczególnie w trakcie pandemii, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na występowanie stresu, lęku i trudnych emocji. Ruch jest dla nas zupełnie naturalnym zjawiskiem, na które organizm reaguje bardzo pozytywnie. Biegając, ćwicząc siłowo czy nawet spacerując, będziemy czuć się lepiej – będziemy bardziej „żywi” i gotowi na to, co ma nam przynieść kolejny dzień.

fot. Pexels.com

Ostatnie, ale niezwykle ważne: kontroluj stres

Stres jest zjawiskiem, które wbrew pozorom powinno pomagać nam w codziennym funkcjonowaniu. Z założenia może on stanowić dodatkową motywację do działania, zwłaszcza w obliczu zagrożenia. Obecnie jednak często prowadzi do zupełnego wstrzymania naszej aktywności i pogrzebania naszych starań o utrzymanie zdrowego trybu życia. Z tego względu może przyczyniać się do pogłębiania naszych istniejących już problemów.

Uczucie stresu może na przykład prowadzić do epizodów objadania się, przez co znacznie ciężej będzie nam schudnąć i utrzymać optymalną wagę. Kontrolowanie stresu jest bezwzględnie kluczowe. Warto zainteresować się dziedzinami takimi jak mindfulness czy psychologia pozytywna. Rozwijanie swojej samoświadomości w procesach psychicznych może być kluczem do tego, by znacząco zredukować ilość stresu w naszym życiu.

Dziś jest to szczególnie trudny temat, bo brakuje nam skutecznych narzędzi do radzenia sobie z tym zjawiskiem. Mindfulness, czyli trening uważności, wymaga odpowiedniego przygotowania i pewnej wiedzy, podczas gdy terapię psychologiczną musi przeprowadzać wykwalifikowana osoba. Dodatkowo sprawę utrudnia lockdown, w którym nasza sytuacja psychiczna może być jeszcze gorsza. Pomimo tego warto postarać się zredukować stres – oczywiście z wykorzystaniem zdrowych sposobów.

fot. Pexels.com

Zdrowy tryb życia łączy wszystkie z tych aspektów

To ważne, żeby zdrowy tryb życia zacząć od właśnie takich podstaw. Potem możemy stopniowo przechodzić do bardziej skomplikowanych metod rozwoju własnych aspiracji, kondycji, psychiki i wszystkiego, na czym nam zależy. Jak widać, są to dosyć proste tematy – przynajmniej w teorii. Każdy z nas ma świadomość, że sen, ruch i spokój to podstawa zdrowego trybu życia, jednak musimy nauczyć się dbać o te kwestie na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here